Iyengar jóga

Existuje několik stylů jógy, mezi nejznámější a nejvíce praktikované patří Hatha jóga, Ashtanga jóga, Vyniasa flow jóga, Power jóga a Iyengar jóga – tradiční, klasický styl. Tento propracovaný systém byl vytvořen mistrem B.K.S. Iyengarem, který pravidelně cvičí a vyučuje ve svém Ramamani Iyengar jóga institutu v Pune v Indii.

Iyengar jóga klade důraz na detail a precizní provedení jednotlivých pozic (asán) a dechové cvičení (pranájáma). Cvičení je založeno na sekvencích, které mají určitou logiku a student se během průpravných počátečních pozic postupně dostává až do úplného nastavení požadované pozice za použití pomůcek, pokud je potřebuje (pásky, židle, dřevěné stoličky, bloky, bolstery - speciální polštáře, které se pokládají pod tělo v jednotlivých pozicích a napomáhají k tomu, aby student nastavil své tělo do správné a přesné pozice a nebyla přetěžována páteř).

"Zdraví je stav dokonalé harmonie těla, mysli a duše. Když se oprostíte od svých fyzických limitů a duševních rozptýlení, otevřou se brány duše." 

"Health is a state of complete harmony of the body, mind and spirit. When one is free from physical disabilities and mental distractions, the gates of the soul open."

B.K.S. Iyengar